Hesabım

HANGİ SÖZLEŞMELERDE CAYMA HAKKI KULLANILAMAZ? CAYMA HAKKININ İSTİSNALARI NELERDİR?
Bu sorunun cevabı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin 15. Maddesinde açık bir şekilde belirtiliyor. Buna göre;

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

Örneğin ziynet altın, gümüş ve benzeri

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

Örneğin isminiz yazılı bir bileklik


c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

Örneğin çabuk bozulabilecek bir gıda ürünü

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

Yukarıda bahsedilen durumlarda tüketici sebepsiz malın tesliminden itibaren 14 gün içerisinde kullanabileceği cayma hakkını kullanamaz ve malı sebepsiz yere iade edemez.
 

İade etmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Sipariş Geçmişi
Ürün Bilgileri